Uczymy się nawet wtedy, gdy przegrywamy. Kiedy mentor może nam pomóc?

Nasze doświadczenia pokazują nam, że uczymy się za każdym razem. Niestety, efekty naszej pracy zależą od wielu czynników. Jednym z nich jest nasze podejście do sytuacji. Należy pamiętać, że nie można wygrywać za każdym razem. Życie można porównać do sinusoidy. Czasem dzieje się lepiej, a czasem jest trudniej. Gdy wygrywamy, odnosimy sukcesy, pojawiają się pozytywne emocje. Mamy chęć podzielić się nimi ze wszystkimi wokół. Co jednak dzieje się w przypadku porażki, gdy nie otrzymujemy tego, na co tak ciężko i długo pracowaliśmy?

Jesteśmy smutni, rozgoryczeni, z czasem brakuje nam zapału do dalszych działań. Czego zatem potrzebujemy, aby z przykrego wydarzenia wyciągnąć wnioski i nauczyć się czegoś nowego? Czy przegrana powoduje, że jesteśmy przegranymi ludźmi? Oczywiście, że nie. Kluczowe jest przyjęcie faktu, że porażka to tylko jedno z wielu zdarzeń na naszej drodze. W takiej sytuacji uświadomienie sobie, że pozostajemy nadal wyjątkowymi i wartościowymi ludźmi, jest bardzo ważne. Bez względu na to, co się dzieje wokół nas, świat idzie do przodu, a my nadal mamy wpływ na to, co z tym zrobimy i jak na to zareagujemy. Nasze podejście daje nam wybór. Możemy dalej uczyć się i wygrywać, lub możemy zatopić się w poczuciu niemożności.

Aby rozwiązać problem, należy spojrzeć na to, co się dzieje, z szerszej perspektywy. Warto zmienić punkt widzenia i zwrócić uwagę na pozytywne aspekty naszego postępowania. Przenalizować wyniki i zastanowić się, co następnym razem można zrobić inaczej. Należy  spojrzeć obiektywnie, bez obarczania siebie winą za niekorzystne (w danej chwili) okoliczności.

Co się stanie, jeśli weźmiemy odpowiedzialność za to, co się wydarzyło, bez zrzucania winy na innych i na niesprzyjające okoliczności? Okazuje się, że to pierwszy krok do szczerości wobec siebie. Umożliwia podjęcie działań, które pozwolą nam na realizację wybranego celu. Brak poczucia odpowiedzialności za swoje działania powoduje, że nasze wzorce zachowań są wciąż powielane, co utrudnia realizację celów i negatywnie wpływa na samoocenę, czyli świadomość własnych możliwości.

Jeszcze jest jeden bardzo istotny element, na który warto zwrócić uwagę. Dzięki świadomemu spojrzeniu na swoje wybory, działania i ich efekty, uczymy się i zbieramy kolejne doświadczenia. To dzięki nim jest szansa, że następnym razem wybierzemy inne rozwiązanie. Okazuje się, że szczere uczenie się na błędach jest kluczem do sukcesu.

Praca nad sobą to nieustający proces. Mentor może pomóc spojrzeć obiektywnie na to, co się zdarzyło. Umiejętnie zadawane przez niego pytania pomogą nam przyjąć nową perspektywę i ułatwią wyciągnięcie wniosków. Praca z mentorem daje możliwość znalezienia nowych rozwiązań, które możemy zastosować w przyszłości.

autor: Grażyna Lewicka

MOŻE CIĘ TAKŻE ZAINTERESOWAĆ