Powietrze a jakość życia

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że każdego roku z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera około 7 milionów ludzi na świecie. Na podstawie wieloletnich badań i analiz potwierdzono, że szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi mają m.in. pył zawieszony (PM), ozon (O3), dwutlenek azotu (NO2) i dwutlenek siarki (SO2).

W Polsce największy problem stanowią zanieczyszczenia wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi oraz pyłem zawieszonym PM10, jak również pyłem PM2,5. Standardy jakości powietrza w wielu miejscowościach przekraczane są nawet kilkakrotnie.

Problem zanieczyszczenia dwutlenkiem azotu występuje w aglomeracjach miejskich i przy głównych szlakach komunikacyjnych. Najtrudniejsza sytuacja jest w województwie małopolskim i śląskim.

Głównym narzędziem służącym poprawie jakości powietrza w Polsce są uchwały antysmogowe. Niebawem przyjmie je aż 13 z 16 województw. Niestety, tempo realizacji ich zapisów jest dynamiczne jedynie w województwie małopolskim. W pozostałych województwach działania podejmowane są bardzo wolno.

Co zatem robić, aby chronić siebie i swoje rodziny przed zanieczyszczeniami powietrza?

Podstawą działania jest zdobycie wiedzy na temat stanu powietrza w miejscu, w którym mieszkamy i pracujemy. Rzetelnym źródłem informacji na ten temat są rządowe strony Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/home). Łatwy i stały dostęp do stanu jakości powietrza w regionie umożliwia nam również specjalna aplikacja (https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/content/mobile_app).

Kiedy stan powietrza jest zły lub bardzo zły, możemy po prostu unikać wychodzenia oraz aktywności fizycznej na zewnątrz. Szczególnie tej zasady powinni przestrzegać seniorzy, dzieci oraz kobiety w ciąży.

Warto również zakupić do domu czy biura jeden z dostępnych na rynku oczyszczaczy powietrza. Nie należy jednak przesadnie ufać reklamom i artykułom sponsorowanym – nie ma możliwości pełnego oczyszczenia powietrza z pyłu, kurzu czy pochłonięcia alergenów, roztoczy i wirusów. Ważne, aby domowy oczyszczacz powietrza posiadał filtr węglowy oraz by został dobrany do wielkości pomieszczenia. Dzięki temu mamy pewność, że powietrze znajdujące się w pomieszczeniu będzie przefiltrowane, a jego jakość ulegnie znacznej poprawie.

Niewiele osób wie, że istnieje także wiele roślin, które pochłaniają pył. Są to rośliny takiej jak bluszcz, diffenbachia, skrzydłokwiat, sansewieria, daktylowiec niski czy filodendron. Rośliny te są nie tylko wspaniała ozdobą wnętrz, ale także pełnią funkcję naturalnych filtrów powietrza.

Większość szkodliwych dla zdrowia substancji kumuluje się w naszym organizmie. Substancje czynne, zawarte w roślinach adaptogennych mogą pomóc nam pozbyć się toksyn, złogów i metali ciężkich. Dlatego raz w roku zaleca się przeprowadzenie terapii oczyszczających organizm, która nie niesie za sobą żadnych skutków ubocznych, a może pomóc rozwiązać nasze problemy ze zdrowiem.

Pamiętajmy, że profilaktyka jest najlepszą i najtańszą metodą zachowania zdrowia.

autor: Marzena Jasińska

 

MOŻE CIĘ TAKŻE ZAINTERESOWAĆ