Inteligentny dotyk, czyli terapia czaszkowo – krzyżowa

Terapia czaszkowo-krzyżowa (cranio – czaszka, sacral – kość krzyżowa) jest niezwykle cenioną metodą holistyczną, służącą integracji ciała, umysłu i duszy. Terapia ma szerokie zastosowanie w opiece stomatologicznej, fizjoterapii, rehabilitacji, pomocy psychologiczno-neurologopedycznej oraz pedagogice. Metoda ta wpływa na cały organizm człowieka, a nie tylko na poszczególne jego organy czy układy, dlatego śmiało możemy mówić o jej przewadze nad innymi metodami manualnymi. Warto przypomnieć, iż pojęcie Zdrowia – wg definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest stanem pełnego, dobrego samopoczucia/dobrostanu (wellbeing) fizycznego, psychicznego i społecznego, a jednostki lub grupy muszą mieć możliwość określania i realizowania swoich dążeń, zaspokajania potrzeb, a także zmiany środowiska bądź radzenia sobie z nim.

Terapia czaszkowo-krzyżowa z pewnością wpływa na organizm w holistyczny sposób.

Dysfunkcje układu nerwowego mogą stać się przyczyną szeregu problemów. Układ ten odpowiada za to jak widzimy, czujemy, słyszymy, oddychamy, poruszamy się czy połykamy. Większość czynności życiowych jest zautomatyzowanych – organizm robi to sam, nie czeka, aż skontrolujemy połknięcie śliny, bicie serca bądź poczujemy powiew wiatru na twarzy. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o układ nerwowy.

Pomoże w tym terapia czaszkowo–krzyżowa. To metoda manualna, która polega na delikatnym dotyku rozluźniającym powięzi otaczające narządy oraz oponę twardą rdzenia kręgowego i mózgu, wyścielającą wnętrze czaszki i kanał kręgowy w kości krzyżowej. Terapia wpływa na układ nerwowy, kostny, mięśniowy, limfatyczny, układ krążenia oraz hormonalny. Sesja terapeutyczna odbywa się w ubraniu, w pozycji leżącej, w stanie relaksacji. Terapeuta wyczuwając i dostosowując się do rytmu czaszkowo-krzyżowego, wspomaga rozluźnianie napięć i swobodny przepływ płynów w organizmie.

W trakcie terapii organizm uczy się jak radzić sobie na co dzień z odczuciami i bodźcami. Ciało zawsze pamięta czego się nauczyło i nie traci nabytych umiejętności. Nadal się „denerwujemy”, ale samo odczucie jest zupełnie inne. Pojawia się obserwacja, uważność, zatrzymanie w chwili.

W ujęciu biodynamicznym terapia bazuje na przekonaniu, że w ciele pacjenta jest obecny porządek zmian od zachorowania do wyzdrowienia. Choroba zapisuje się w pamięci tkanek i płynów w organizmie, by umożliwić mu jak najbardziej optymalne funkcjonowanie. Powstają wtedy tak zwane naturalne punkty podporu w ciele. Niektóre z nich, zlokalizowane wzdłuż linii środkowej ciała, powstają już w rozwoju zarodkowym człowieka.

Należy podkreślić, iż terapia czaszkowo-krzyżowa świetnie sprawdza się jako profilaktyka w zakresie zdrowia fizyczno-emocjonalnego w czasie pandemii – łagodzi dolegliwości spowodowane długim siedzeniem (praca i nauka zdalna) i niweluje napięcia fizyczne i emocjonalne o podłożu stresowym. Terapia ta często przynosi uwolnienie somato-emocjonalne (termin dr Johna E. Uppledgera) i jest nazywana tzw. psychoterapią komórkową. W ciele odszukane zostają napięcia emocjonalne i psychiczne, które następnie zostają uwolnione.

Terapia czaszkowo-krzyżowa może być fascynująca podróżą prowadzącą  do zdrowia i poznania własnej „instrukcji obsługi”. Wszystko to w przyjemny, łagodny i nieinwazyjny sposób.

autor: Anna Bojanowska, http://restartujemy.pl/

redakcja: Agnieszka Hobot

źródło:

  1. Torsten Liem, Christine Tsolodimos – „Osteopatia. Metoda diagnozowania i leczenie”
  2. John E. Upledger – „Twój wewnętrzny lekarz i ty. Terapia cranio-sacralna i uwolnienie somato-emocjonalne”
  3. Michael Kern – „Mądrość ciała. Czaszkowo-krzyżowe podejście do istoty zdrowia”
  4. Leon Chaitow – „Manipulacje czaszkowe na tkankach kostnych i tkankach miękkich”, Materiały szkoleniowe
  5. www.who.int

MOŻE CIĘ TAKŻE ZAINTERESOWAĆ