Pij wodę! Dietetycy, lekarze, ale także wszechobecne reklamy namawiają nas do picia dużej ilości wody. Zadajmy sobie więc pytanie, czy jesteśmy bezpieczni pijąc wodę z plastikowej butelki oraz pod wpływem jakich czynników uwalniane są do wody szkodliwe substancje.
Kupując wodę, powinna być źródłem dobroczynnych składników mineralnych, nie zastanawiamy się w czym i w jaki sposób jest ona przechowywana. Raczej kierujemy się smakiem, marką, zawartością dwutlenku węgla. Wybór opakowania jest dla nas często nieistotny.
Niestety, większość butelek z wodą mineralną czy źródlaną, które są dostępne na naszym rynku, to butelki z tworzyw sztucznych. Podczas ich polimeryzacji używa się różnych związków katalizujących bądź przyśpieszających reakcję. Jednym z nich jest Bisfenol A (BPA), wykorzystywany jest przy utwardzaniu tworzyw sztucznych. Liczne badania wykazały jego szkodliwe, toksyczne działanie na organizm człowieka i wpływ na układ hormonalny. Długotrwałe dostarczanie organizmowi BPA może prowadzić do bezpłodności, chorób nowotworowych czy endometriozy. Szczególną ostrożność powinny zachować także kobiety w ciąży, gdyż związek ten ma zdolność migracji z organizmu matki do płodu – co może wpłynąć w przyszłości m.in. na osłabienie układu odpornościowego dziecka.
Warto również zaznaczyć, iż pomimo potwierdzonej licznymi badaniami szkodliwości BPA na organizmy zwierząt i ludzi, stosowanie tego związku w Unii Europejskiej jest nadal dozwolone (we Francji i Szwecji obowiązują ograniczenia w tym zakresie). Ważnym krokiem w ochronie zdrowia dzieci w krajach UE jest dyrektywa 2011/8/UE z 28 stycznia 2011 r., która zakazuje stosowania BPA do produkcji plastikowych butelek dla niemowląt. W Japonii, Kanadzie, Korei oraz w niektórych stanach USA używanie BPA jest całkowicie zabronione.
Co wybrać?
Całkowicie bezpiecznym rozwiązaniem jest wybór butelek szklanych, choć przy znacznym zużyciu wody nie będzie to wybór ekonomiczny. Woda w kranie również może stanowić alternatywę – pod warunkiem, że jest ona dobrej jakości.. Decydując się na butelki z tworzyw sztucznych sprawdzajmy oznaczenia: butelki wolne od BPA oznaczone są napisem: „Bisfenol A free” lub „BPA free”. Dobrym wyborem będzie także butelka oznaczona symbolem PP (polipropylen), lub HDPE (polietylen) – są to związki znacznie bezpieczniejsze dla organizmu człowieka.
Czego unikać?
Nawet jeśli zdecydujesz się na używanie plastikowych butelek, możesz zminimalizować poziom przedostania się szkodliwych substancji do wody. Wystrzegaj się:
Woda tworzy środowisko dla wszystkich procesów życiowych w naszym organizmie. Dlatego pijmy czystą i zdrową wodę.
autor: Agnieszka Hobot
źródło:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32011L0008, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0211699517300577
Łaszczyca i inni. Zanieczyszczenie środowiska Bisfenolem A. (Biul. Wydz. Farm. WUM, 2015, 1, 1-5)
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
ZgodaPolityka prywatności