Detoks organizmu - od czego zacząć i jakie zioła stosować?

Detoks ma na celu usunięcie z organizmów toksyn, złogów oraz niepotrzebnych produktów przemiany materii. Nie chodzi jedynie o chudnięcie, a przede wszystkim o kwestie zdrowotne. Z pomocą przychodzą nam zioła, warzywa, owoce oraz regularne nawadnianie. Warto jednak bliżej przyjrzeć się coraz popularniejszemu zjawisku detoksykacji organizmu. Na czym ono polega i jak zacząć się oczyszczać?

Czy detoks jest zawsze potrzebny? Otóż nie. Organizm oczyszcza się samoczynnie pod warunkiem, że nasze płuca i nerki są zdrowe, a wszystkie nasze organy pracują prawidłowo. Metabolity wtórne wydalane są na zewnątrz m.in. przez pocenie się. W przypadku, gdy nasze narządy nie pracują jednak prawidłowo, to organizm wysyła nam sygnały w postaci: zaburzeń trawienia, ciągłego zmęczenie i braku energii do działania. Może to również objawiać się poprzez nieuzasadnione przybywanie na wadze, szarą cerę, matowe włosy i łamliwe paznokcie. Z pomocą przychodzą naturalne sposoby oczyszczania organizmu: fitoterapia, zdrowia dieta, nawadnianie organizmu.

Detoks organizmu – jak zacząć?


Wiele osób zastanawia się, od czego zacząć oczyszczanie organizmu i w jaki sposób oczyścić organizm z toksyn i złogów. W pierwszej kolejności należy wyeliminować niektóre składniki diety –  ograniczyć spożycie cukru, białej mąki oraz czerwonego mięsa jak również wszelkich używek. Bardzo ważnym etapem oczyszczania jest detoks organizmu z alkoholu, nikotyny i innych używek. Należy także sukcesywnie włączać duże ilości owoców i warzyw, kasze, zwłaszcza jaglaną, oraz pić co najmniej 2 litry wody dziennie. Oczyszczenie organizmu nie będzie przebiegać prawidłowo bez picia dużej ilości wody. W nerkach codziennie oczyszcza się 180 litrów przepływającej krwi z metabolitów pokarmowych, substancji przemiany materii oraz martwych lub uszkodzonych komórek. To właśnie nerki odpowiadają za:

  • produkcję moczu,
  • gospodarkę wodno- elektrolitową,
  • prawidłowy skład płynów ustrojowych.

Zobacz też: Zadowolone bakterie jelitowe

Zanieczyszczenia środowiska, nieprawidłowy sposób odżywiania i szybkie tempo życia, mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie nerek, stąd warto wesprzeć je w pracy filtracyjnej.

Kawa i herbata powinna być zastąpiona indywidualnie dobraną mieszanką ziołową. Najlepiej jednak zasięgnąć rady wykwalifikowanego fitoterapeuty. Nie wszystkie gotowe mieszanki są odpowiednie dla każdego organizmu.

Jakie zioła na detoks organizmu?


Naturalne procesy filtracyjne zachodzące w nerkach mogą być wspomagane mieszankami ziół o właściwościach moczopędnych. Oczyszczanie nerek wspomaga ich naturalne procesy. Aby przeprowadzić detoks, warto sięgnąć po zioła wspomagające pracę nerek i układu moczowego, które wykazują właściwości moczopędne m.in. pokrzywę, korzeń mniszka i natkę pietruszki.

Co powinna zawierać dieta oczyszczająca organizm?


Jak już wspomniano powyżej – podstawą oczyszczania organizmu jest picie dużej ilości wody, zwłaszcza w czasie upałów i wzmożonego wysiłku fizycznego. Jeśli pijemy zbyt mało wody organizm nie jest w stanie usunąć szkodliwych pozostałości metabolizmu. W związku z tym  „skutkiem ubocznym” detoksu może być zwiększona częstotliwość oddawania moczu.

Zobacz też: Czym są peptydy i co pożytecznego mogą “zrobić” dla Twojej skóry?

Warto też wzbogacić swoją dietę w produkty bogate w selen. Zawierają go takie produkty jak orzechy brazylijskie, jaja, cebula, brokuły, czosnek.

Na wielu forach internetowych pojawiły się nieścisłości i różne opinie dotyczące tego, czy warto oczyszczać organizm. Niektórzy internauci zastanawiają się, co właściwie daje detoks organizmu, czy jest zdrowy oraz w jaki sposób organizm oczyszcza się z toksyn. Aby lepiej zrozumieć ten proces, warto zasięgnąć rady specjalisty.

Przy oczyszczaniu organizmu warto też stosować łopian, gdyż pobudza on wydzielanie soku żołądkowego i usuwanie metabolitów wtórnych oraz pozytywnie wpływa na regenerację wątroby.  Jest to bardzo istotne, ponieważ wątroba jest najbardziej narażona na działanie toksyn w tym metali ciężkich. Jak żadna inna roślina łopian działa na wszystkie pięć stref wydalniczych naszego organizmu, czyli moczopędnie, żółciopędnie, napotnie, rozluźniająco i wiatropędnie. Usuwanie toksycznych złogów odbywa się skutecznie przez te wszystkie strefy organizmu.

Czy detoks organizmu jest zdrowy?


Jak to bywa w przypadku tego typu procesów – warto konsultować je ze specjalistą. Każdy inaczej reaguje na zmianę diety i stosowanie ziół, a jedynie umiejętnie dobrane naturalne specyfiki i odpowiednio skomponowana dieta przyniosą oczekiwane efekty. W związku z tym oczyszczanie organizmu warto wspomagać naturalnymi ziołowymi mieszankami, wpływającymi na metabolizm.

Zobacz też: Współczesna fitoterapia – co to takiego?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak skutecznie oczyścić organizm zapraszamy na konsultację fitoterapeutyczną. Na spotkanie można umówić się w zakładce „konsultacje” oraz pod linkiem do zapisów na konsultację fitoterapeutyczną.

MOŻE CIĘ TAKŻE ZAINTERESOWAĆ